Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Szlaki rowerowe

Lasy w gminie Przemęt poprzecinane są licznymi traktami. Sprawia to, że teren ten jest wspaniałym miejscem dla rowerzystów. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tu 142 km oznakowanych dróg rowerowych, w tym m.in.: Szlak Kaszczorski (19 km), Szlak Konwalii (31 km), Szlak Słoneczny (23 km), Szlak Górski (22 km), Szlak Cysterski (33 km). Poza tym wspaniałym miejscem na wycieczkę rowerowa jest ścieżka pieszo-rowerowa z Olejnicy do leśniczówki w Perkowie (8 km). Rowerem wybrać można się także z Olejnicy do Górska (ścieżka rowerowa na odcinku 750 m), z Przemętu do Błotnicy (500 m), z Przemętu do Zaborowa (750 m), z Wielenia do Osłonina (2 km) i z Przemętu do Perkowa (1 km). Bezpiecznie na rowerze dotrzeć można także z Wielenia do Kaszczoru (1 km).


Szlak Kaszczorski

Wieleń – Kolonia Mochy – Mochy – w kierunku Świętna (przez Białą Górę) – Kaszczor – Kolonia Kaszczor – Wieleń
Długość trasy ok. 19 km  

Podczas wycieczki warto zobaczyć: kościół w Mochach, w Kaszczorze, świątynię w Wieleniu.

Wyruszamy z Wielenia – od przystanku PKS (ścieżka rowerowo-spacerowa) do Kaszczoru (ul. Powstańców Wlkp., skręcamy w prawo w ul. Pod Lipami), do splotu 6-ciu dróg; skręcamy w lewo w kierunku Moch, potem w lewo w ul. Polną. Przechodzimy przez jezdnię w ul. Akacjową, po lewej stronie mijamy „Łysą Górę”. Z drogi asfaltowej skręcamy w lewo w polną drogę, przy leśniczówce ponownie w lewo przez Kanał Kaszczorski, po prawej stronie mijamy Szkółkę Leśną, Białą Górę. Skręcamy w prawo w drogę leśną. Przejeżdżamy drogę wojewódzką Kaszczor – Łupice, skrajem lasu dojeżdżamy do ul. Zachodniej w Kaszczorze i skręcamy w lewo. Przy ul. Okrężnej skręcamy w drogę polną. Skrajem lasu przemieszczamy się do Wielenia. Po prawej stronie mijamy Góry Wieleńskie. Ulicą Wschowską jedziemy do początku naszej wycieczki rowerowej.


Szlak Konwalii

Wieleń – Osłonin – Olejnica – Perkowo – Przemęt – Błotnica – Radomierz – Górsko – Olejnica – Osłonin – Wieleń
Długość trasy ok. 31 km

Podczas wycieczki warto zobaczyć Wyspę Konwaliową, Torfowisko nad Jeziorem Świętym i odwiedzić kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie oraz Galerię Ptaków Mariana Murka w Górsku.

Ruszamy z przystanku PKS w Wieleniu i jedziemy do Osłonina. Tu, tuż przed figurą skręcamy w prawo w ulicę Polną. Za wsią, przed niewielkim wzniesieniem, skręcamy w lewo, a na leśnym skrzyżowaniu z drogą prostopadłą skręcamy w prawo. W Olejnicy skręcamy w prawo na drogę asfaltową i tuż przed mostem w lewo – na ścieżkę dydaktyczną. Jedziemy cały czas prosto, a na skrzyżowaniu drogą 0/7 do Leśniczówki Perkowo. Znajduje się tu taras widokowy na Wyspę Konwaliową. Wśród pól jedziemy do Perkowa, a stąd drogą asfaltową do Przemętu. W miejscowości tej warto odwiedzić kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Na skrzyżowaniu koło stawu skręcamy w kierunku Wielenia. Dojeżdżamy do Błotnicy, a stąd do Radomierza. Tu na skrzyżowaniu skręcamy w kierunku Górska. W miejscowości tej polecamy odwiedzić Galerię Ptaków Mariana Murka. Na skrzyżowaniu „przy krzyżu” skręcamy w prawo i drogą asfaltową jedziemy do Olejnicy. Skręcamy w lewo do Wielenia. Za mostem wjeżdżamy do lasu – w trzecią drogę w prawo i docieramy do Rezerwatu Torfowisko nad Jeziorem Świętym. Jedziemy drogą wzdłuż jeziora i na skrzyżowaniu przy tablicy „Rezerwat” skręcamy w lewo. Na drodze asfaltowej w prawo i wracamy do Wielenia.


Szlak Słoneczny

Wieleń-Mochy-Solec-Solec Nowy-Nowa Wieś-Wieleń
Długość trasy ok. 23 km

Atrakcją tego szlaku są liczne bocianie gniazda oraz rzadko spotykany cmentarz tarasowy.

Wyruszamy z przystanku PKS w Wieleniu. Jedziemy ulicą Wczasową, a następnie drogą polną – ul. Brzoskwiniową. W lesie, na skrzyżowaniu przy drewnianych zaporach, skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do Moch i skręcamy w prawo na drogę asfaltową. Trasą nr 305 jedziemy w kierunku Wolsztyna. Przejeżdżamy przez Południowy Kanał Obry i docieramy do Solca. Przy zajezdni autobusowej skręcamy w prawo – w ulicę Szkolną. Dojeżdżamy do Solca Nowego, gdzie po lewej stronie mijamy unikalny tarasowy cmentarz. Wyjeżdżając z miejscowości, przy krzyżu, skręcamy w prawo. Przejeżdżając przez most i przejazd kolejowy docieramy do Nowej Wsi. Skręcając dwa razy w prawo, wjeżdżamy w ulicę Dworcową. Na skrzyżowaniu z główną trasą Przemęt – Mochy jedziemy prosto, na ulicę Leśną. Jadąc cały czas prosto docieramy do Wielenia. Z ulicy Polnej skręcamy w prawo i wracamy do punktu startu wycieczki.


Szlak Górski

Przemęt-Siekówko-Siekowo-Kluczewo-Bucz Nowy-Bucz Dębina-Przemęt
Długość trasy ok. 22 km

Podróż tą trasą to okazja, aby zobaczyć pałac w Siekowie, odwiedzić Starą Chatę u Kowola, kościół pw. św. Barbary oraz pałac w Buczu. Trasa prowadzi przez tereny bardzo pofałdowane, dając możliwość podziwiania pięknych widoków.

Wyprawę zaczynamy w Przemęcie na przystanku PKS. Stąd jedziemy w kierunku Wolsztyna i skręcamy w drogę do Siekówka. Potem dojeżdżamy do Siekowa. Tu po lewej stronie drogi zobaczyć możemy pałac oraz otaczający go przepiękny park. Przejeżdżamy przez wieś i koło krzyża skręcamy w prawo – w polną drogę. Jedziemy prosto. Przy leśnym krzyżu skręcamy w prawo. Drogą tą dojeżdżamy do Kluczewa. Tu wart odwiedzić gospodarstwo agroturystyczne Stara Chata u Kowola, znajdujące się po lewej stronie, tuż przy wjeździe do wsi. W Kluczewie trzymamy się drogi asfaltowej – przy budynku straży pożarnej skręcamy w prawo. Tuż za wsią zjeżdżamy z asfaltu w lewo, w drogę polną i zaraz ponownie prawo. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej w Buczu Nowym, a następnie kierujemy się prosto do Bucza. Po lewej stronie mijamy kościół św. Barbary i wkrótce, przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, piękny pałac. Na kolejnym wybieramy drogę w kierunku Boszkowa. Gdy dojedziemy do siedziby firmy Łabimex, koło krzyża skręcamy w prawo, w drogę polną. Teraz cały czas prosto aż do samego Przemętu. Wyjeżdżając na drogę asfaltową skręcamy w lewo i wracamy do centrum Przemętu.


Szlak cysterski

Wolsztyn – Obra – Kębłowo – Świętno – Mochy – Kaszczor – Wieleń – Osłonin – Olejnica – Radomierz – Błotnica – Przemęt
Długość trasy: 55 km w tym 33 km po terenie gminy Przemęt

Trasa rowerowego szlaku cysterskiego po ziemi przemęckiej i wolsztyńskiej prowadzi przez miejscowości, w których znajdują się obiekty pocysterskie. Wyprawę możemy rozpocząć w dowolnym miejscu – w Wolsztynie, Mochach, Kaszczorze, Wieleniu lub Przemęcie. Cała trasa liczy 55 km, dlatego mniej wytrwałym rowerzystom polecamy podzielenie wyprawy na dwa dni, z noclegiem w Wolsztynie lub cysterskim Wieleniu.

Zaczynając wyprawę w Wolsztynie jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż drogi nr 315 do Obry. Tu znajduje się pierwszy na szlaku obiekt pocysterski – kościół pw. św. Jakuba wraz z zabudowaniami poklasztornymi, które warto zwiedzić. Z Obry ruszamy polnymi drogami do Kębłowa, skąd asfaltową drogą jedziemy do Świętna. Kolejnym przystanek na trasie znajduje się już na ziemi przemęckiej – to pocysterska wieś Mochy. Z Moch ruszamy w kierunku Kaszczoru, gdzie odwiedzić warto kolejną pocysterską świątynie – kościół pw. św. Wojciecha. Stąd leśnym szlakiem docieramy do pobliskiego Wielenia, gdzie z kolei odwiedzić warto przepięknie położone nad samym jeziorem Sanktuarium Matki Bożej Ucieczki Grzeszników. To także obiekt zbudowany przez cystersów.
Z Wielenia jadąc asfaltowa droga wzdłuż Jeziora Wieleńskiego i Osłonimskiego docieramy do Olejnicy. Tu możemy wybrać jedną z dwóch proponowanych tras do Przemętu – kontynuować jazdę drogą asfaltową przez Radomierz i Błotnicę lub wybrać podróż drogami leśnymi przez Perkowo. Ta druga opcja pozwala zobaczyć najsłynniejszy rezerwat przyrody Przemęckiego Parku Krajobrazowego – Wyspę Konwaliową, na której rosną różowe konwalie.
W Przemęcie, obiektem, który obowiązkowo trzeba odwiedzić jest pocysterski kościół pw. św. Jana Chrzciciela wraz z pozostałościami po budynkach klasztornych. Warto także zobaczyć dwie inne przemęckie świątynie – pw. św. Andrzeja oraz pw. św. Piotra i Pawła.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors