Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

„Katyń 1940–2025”. Lekcja historii i pamięci w Szkole Podstawowej w Starkowie

W Szkole Podstawowej w Starkowie odbyła się wyjątkowa prelekcja zatytułowana „Katyń 1940–2025”. Spotkanie poprowadził pan Antoni Fornalski – historyk, regionalista i autor publikacji „Katyń”. Wydarzenie skierowane było do uczniów klas VII i VIII, a jego celem było przypomnienie jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski – Zbrodni Katyńskiej, której 85. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Wystąpienie Antoniego Fornalskiego miało na celu nie tylko przekazanie faktów historycznych, ale również ukazanie ich kontekstu i znaczenia dla polskiej tożsamości narodowej. Prelegent w przystępny i zarazem niezwykle przejmujący sposób przybliżył młodym słuchaczom losy ponad 20 tysięcy polskich oficerów, policjantów, urzędników i przedstawicieli inteligencji, którzy wiosną 1940 roku zostali zamordowani przez sowieckie NKWD na mocy decyzji najwyższych władz Związku Radzieckiego.

Szczególną uwagę uczestników wzbudziła prezentacja miejsc pochówku ofiar – Katynia, Charkowa, Miednoje i Bykowni. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne Księgi Cmentarne z nazwiskami ofiar oraz obejrzeć film dokumentalny pt. „Katyń dla upamiętnienia historii”, który został przywieziony z Rosji i przetłumaczony na język polski. Produkcja ta, przedstawiająca świadectwa historii oraz współczesne formy pamięci o zbrodni, wywarła duże wrażenie na młodych odbiorcach.

Nie zabrakło również osobistych refleksji prelegenta. Pan Antoni Fornalski opowiedział o swojej wizycie w Katyniu w kwietniu 2010 roku. Jak się okazało, jego obecność w tym miejscu zbiegła się z tragicznymi wydarzeniami – katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką oraz 94 członków delegacji udającej się na uroczystości z okazji 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Prelegent zaprezentował autorskie zdjęcia wykonane dzień po katastrofie, które w sposób poruszający oddały atmosferę tamtych dramatycznych chwil.

Podczas spotkania uczniowie poznali także lokalny wymiar tej narodowej tragedii. Antoni Fornalski przedstawił imienny wykaz 14 mieszkańców Ziemi Przemęckiej, którzy zostali zamordowani w Katyniu, Charkowie i Twerze. Nazwiska te, przekazane młodzieży na zakończenie spotkania, stały się symbolicznym pomostem łączącym wielką historię z lokalną pamięcią.

Prelekcja była nie tylko lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją pamięci. Wzbogaciła wiedzę młodzieży, skłoniła do zadumy i refleksji nad losem tysięcy polskich obywateli, którzy zginęli bez sądu, z rąk sowieckiego reżimu.

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors