W niedzielę, 15 września, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie miało miejsce niecodzienne wydarzenie muzyczne, które zgromadziło mieszkańców gminy Przemęt oraz okolic. O godzinie 17:30 uczestników powitała Zastępca Dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Przemęcie, Elwira Michalewicz, otwierając tym samym wieczór związany z muzyką i jej tradycją.
Pierwszym punktem programu był koncert organowy w wykonaniu Piotra Górskiego, studenta V roku na wydziale instrumentalnym Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Publiczność mogła wysłuchać utworów takich jak Sonata VI d-moll „Vater unser im Himmelreich” Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego czy „Fantazja i fuga nt. B-A-C-H” Franciszka Liszta. Półgodzinny koncert zakończył się licznymi oklaskami.
Po koncercie odbyła się Msza Święta pod przewodnictwem księdza proboszcza Jarosława Kaczmarka, a zaraz po jej zakończeniu uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji dr hab. Aliny Mądry, prof. UAM, zatytułowanej „Tradycja dawnego muzykowania w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Przemęcie”. Profesor opowiadała o muzycznych tajemnicach skrywanych przez kościelne szafy, o starych nutach i o kapeli istniejącej w dawnych czasach. Wykład był niepowtarzalną okazją, by poznać bogatą historię i tradycję muzyczną, która przez lata była nieodłączną częścią przemęckiego kościoła.
Kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, który rozpoczął się o godzinie 19:00. Zgromadzonych słuchaczy powitał Wójt Gminy Przemęt, Janusz Frąckowiak, zapowiadając muzyczne widowisko. Pod batutą Macieja Wielocha, chór wykonał wiele wspaniałych utworów. Usłyszeć było można partie a cappella, m.in. „Psalm 77: Pana ja wzywać będę” Mikołaja Gomółki i „O gloriosa Domina” Mikołaja Zieleńskiego. Program bogaty był również w utwory z towarzyszeniem organów, za którymi zasiadł Marcin Gałęski. Uczestnicy mogli wysłuchać m.in. „O Matko miłościwa” Stefana Stuligrosza, „Sancta Maria” Wolfganga Amadeusza Mozarta czy „Jesus bleibet meine Freude” Jana Sebastiana Bacha. Podczas występu nie zabrakło solowej partii, gdzie baryton Wiktor Stajkowski zachwycił publiczność swoim głosem. Koncert zakończył się gromkimi brawami i owacjami na stojąco ze strony publiczności.
Po godzinnym występie przyszedł czas na podsumowanie. Wójt wraz z Zastępcą Dyrektora GCKiB wręczyli artystom oraz pani profesor kwiaty, dziękując za wieczór pełen muzyki oraz fascynujących opowieści o tradycji muzycznej przemęckiego kościoła.
Wydarzenie współfinansowane przez samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Kultura w drodze” oraz samorząd Gminy Przemęt.