Urząd Gminy Przemęt przypomina, że decydując się na posiadanie czworonoga, nasz wybór może paść na takiego, który znajduje się na liście psów uznanych za agresywne. A posiadanie takiego psa wymaga zezwolenia!
Poniżej rasy które, w myśl zapisów Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 roku w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77, poz. 687), uznane zostały za niebezpieczne i wymagane jest uzyskanie zezwolenia na ich posiadanie:
- amerykański pit bull terrier;
- pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
- buldog amerykański;
- dog argentyński;
- pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
- tosa inu;
- rottweiler;
- akbash dog;
- anatolian karabash;
- moskiewski stróżujący;
- owczarek kaukaski.
Szczegółowe opisy poszczególnych ras, wraz z ich fotografiami, można znaleźć na przykład na stronie miesięcznika Przyjaciel Pies – link poniżej:
http://www.pies.pl/rasy-uznane-za-niebezpieczne/
Zezwolenie na posiadanie psa rasy uznanej za agresywną
Uwaga, jeśli chcemy mieć psa którejś z powyższych ras – musimy zdobyć stosowne zezwolenia na jego posiadanie. Od czego zacząć?
Tą kwestię reguluje przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (j.t. Dz.U. z 2019 r., poz. 122 z późn. zm.), zgodnie z którym utrzymywanie psa rasy uznanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.
Wniosek o wydanie zezwolenia należy złożyć w ciągu 30 dni od zakupu zwierzęcia.
We wniosku należy udzielić informacji na temat psa takich jak:
- Rasa, płeć, wiek.
- Liczba zwierząt.
- Oznakowanie poszczególnych osobników, np. tatuaż, chip.
- Pochodzenie psa (numer rejestracyjny w Związku Kynologicznym – metryka, rodowód lub nazwisko i adres poprzedniego właściciela).
- Adres miejsca przebywania psa.
- Krótki opis miejsca i warunków utrzymywania psa – np. czy jest to mieszkanie znajdujące się w budynku wielorodzinnym, czy wolno stojący domek jednorodzinny, rodzaj ogrodzenia itp.
Do wniosku należy dołączyć dowód opłaty skarbowej – w tym wypadku będzie to 82 zł.
Druki wniosków są dostępne do pobrania w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Przemęt – pok. nr 13 lub w formie elektronicznej klikając tutaj lub pod adresem: https://przemet.com/wp-content/uploads/2019/04/4-druk-agresywnego-psa.pdf
Decyzja w sprawie pozwolenia powinna zapaść w ciągu 30 dni (czasami jednak wydanie pozytywnej decyzji może być połączone jest z wizją urzędników w miejscu pobytu psa).
UWAGA! Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.