Wersja
WCAG
Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony

Nowe przepisy dotyczące gier na automatach

W dniu 1 kwietnia 2017 r. weszła w życie znowelizowana Ustawa „ O grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw”.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami urządzanie gier na automatach dozwolone jest wyłącznie w kasynach gry na zasadach i warunkach określonych w zatwierdzonym regulaminie i udzielonej koncesji, a także wynikających z przepisów ustawy albo w ramach monopolu państwa. Monopol państwa w zakresie gier na automatach poza kasynem gry jest wykonywany w salonach gier na automatach.

W celu zwiększenia skuteczności walki z działalnością podmiotów nielegalnie urządzających gry na automatach do gier ograniczono katalog podmiotów uprawnionych do posiadania automatów, do podmiotów ściśle określonych w art.15 Ustawy „O grach hazardowych”. Z wyłączeniem tych podmiotów ustawa wprowadza zakaz posiadania automatów do gier ( art. 15j).

Aby osiągnąć wskazane założenia poszerzono katalog podmiotów mogących ponieść karę za urządzanie gier hazardowych bez koncesji  wprowadza sankcje administracyjne za posiadanie automatów do gier przez nieuprawnione podmioty.

Karze pieniężnej podlegają:

  • urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub bez dokonania wymaganego zgłoszenia,
  • posiadacz lokalu, w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa,
  • osoba pełniąca funkcje kierownicze lub wchodząca w skład organów zarządzających osób prawnych urządzających gry hazardowe bez koncesji, zezwolenia lub zgłoszenia.

 

Wysokość kary pieniężnej wynosi 100 tys. zł od każdego automatu, zaś w przypadku kary pieniężnej wymierzonej osobom pełniącym funkcje kierownicze kara wynosi do 100 tys. zł i jest wymierzana niezależnie od kar pieniężnych wymierzanych przedsiębiorcom urządzającym te gry.

Podmioty oferujące produkty/usługi podlegające pod ustawę o grach hazardowych przekonują swoich odbiorców o ich nie hazardowym charakterze, posługują się przy tym szeregiem specjalistycznych ale fragmentarycznych, ekspertyz prawnych, interpretacji podatkowych, potwierdzających że oprogramowanie służące do prowadzenia oferowanych konkursów nie zawiera elementów losowych, zaś urządzenia na których zostało ono zainstalowane ,nie są urządzeniami do prowadzenia gier hazardowych. Dokumenty te nie są dokumentami rozstrzygającymi charakter gier urządzanych na tych automatach. Uprawnienie do ustalenia charakteru gier na automatach przysługuje jedynie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.

 

Wyszukaj w serwisie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors